Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Pierwsze objawy ciąży

pt, 2 maja 2014, 19:01

[justify]Wiele kobiet podejrzewających ciążę oraz starających się o dziecko często zadaje sobie pytanie "Po czym poznać, że jestem w ciąży zanim wykonam test ciążowy?". Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna i prosta. Niestety pierwsze objawy ciąży mogą być łudząco podobne do tych, które występują przed miesiączką w normalnym, nieciążowym cyklu. W pierwszych dniach po zapłodnieniu organizm kobiety może powodować różnego rodzaju objawy. Dzieje się tak, ponieważ za pierwsze objawy ciąży odpowiedzialne są te same hormony, przede wszystkim progesteron. Hormony te występują normalnie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Ponieważ jednak w czasie ciąży poziom progesteronu wzrasta dużo bardziej niż podczas normalnego cyklu, objawy te mogą być bardziej nasilone niż normalnie. Pamiętajmy jednak, że każda kobieta jest inna i nie każda musi mieć te same objawy. Jest wiele kobiet, którym dopiero test ciążowy lub usg u ginekologa powiedziały, że są w ciąży.
Jak zatem rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Oto objawy ciąży, które mogą pojawić się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu:

1. Wyostrzony węch - To jeden z najczęstszych i pierwszych objawów ciąży. Kobieta może zacząć odczuwać zapachy, któych nigdy wcześniej nie czuła. Jedne zapachy mogą być bardzo miłe, inne wręcz przeciwnie - odrzucają. Podczas ciąży hormony powodują powstawanie nowych połączeń neuronowych, które zwiększają wrażliwość węchu.

2. Plamienie implantacyjne, inaczej krwawienie implantacyjne - Jest to plamienie, które występuje zazwyczaj po około 7-12 dniach po owulacji (ewentualnym zapłodnieniu) i w przypadku ciąży występuje u około 20-30% kobiet. Przyczyną tego plamienia jest zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Wiele kobiet myli plamienie implantacyjne z krwawieniem miesiączkowym. Należy pamiętać, że jest ono zazwyczaj delikatne, jasnoczerwone lub brązowe i nie trwa dłużej niż jeden dzień.

3. Nadmierna senność i zmęczenie - Uczucie zmęczenia i towarzysząca mu senność mogą wystąpować już na bardzo wczesnym etapie ciąży, nawet kilka dni po zapłodnieniu. Jest za to odpowiedzialny nagły wzrost poziomu progesteronu.

4. Wrażliwe piersi - Jest to również jeden z pierwszych objawów ciąży. Piersi stają się wrażliwe, nabrzmiałe, a czasem nawet bolesne na dotyk. Towarzyszy temu niekiery uczucie ciężkości piersi. Jest to kolejny objaw, który można pomylić z drugą fazą cyklu przed miesiączką. Wrażliwość piersi spowodowana jest głównie zwiększoną ilością hormonów.

5. Częste oddawanie moczu - Następny bardzo częsty objaw wczesnej ciąży. Na tak wczesnym etapie ciąży potrzeba częstszego oddawania moczu nie jest jeszcze spowodowana uciskiem powiększonej macicy na pęcherz, ale intensywnymi zmianami hormonalnymi. W ciąży szybko wzrasta ilość krwi i płynów w ciele kobiety, co wiąże się z bardziej intensywną pracą nerek i większej ilości moczu w pęcherzu.

6. Zaburzenia łaknienia (apetyt lub jego brak) - Nadmierny apetyt lub jego brak są spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Na wczesnym etapie ciąży nie jest to jeszcze spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem dziecka na duże ilości węglowodanów i białka. 7. Mdłości i wymioty - Nie są to najwcześniejsze objawy ciąży, bo pojawiają się raczej nie wcześniej niż miesiąc po zapłodnieniu (około 2 tygodni po terminie spodziewanej miesiączki). Dlatego też prawdopodobnie zanim pojawią się pierwsze mdłości i wymioty, wcześniej kobieta zdąży wykonać test ciążowy. Pomimo powszechnie panującego określenia "porannych mdłości", nie muszą one występować tylko rano. Mogą pojawiać się o różnych porach lub przez cały dzień.

8. Uczucie wzdęcia - Na początku ciąży może występować uczucie wzdęcia i puchnięcia. Może ono przypominać to występujące przed miesiączką, jednakże wzdęcie spowodowane ciążą jest dużo bardziej intensywne.

9. Brak miesiączki - Niektóre wczesne objawy ciąży można przegapić, jednak braku miesiączki ciężko nie zauważyć. Brak krwawienia miesiączkowego przez okres dłuższy niż 14 dni od owulacji powinien zasugerować wykonanie testu ciążowego. Ten objaw połączony z podwyższona temperaturą ciała, mierzoną rano zaraz po przebudzeniu, dają duże prawdopodobieństwo ciąży.[/justify]