Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Ciąża bez stresu

pt, 16 maja 2014, 20:51

[justify]Każdy człowiek przeżywa w swoim życiu chwile oczekiwania na pewne wydarzenia. Zaznaczone w kalendarzu dni, zapisane w notesie daty. Często dotyczą one rzeczy podniosłych i uroczystych. Nie inaczej jest z oczekiwaniem na dziecko. Dziewięć miesięcy pełnych troski, przygotowań i zastanawiania się. Dziewięć miesięcy, które powinny być przeżyte bez stresu.

Jak tego dokonać, skoro ciąża sama z siebie jest stresująca, a poród jeszcze bardziej? Mdłości, zmiany nastroju, senność i rosnący brzuch, wszystko to może z powodzeniem popsuć dobry humor. Dlatego tak ważne jest, aby już od samego początku zadbać o chwile relaksu, które pozwolą złagodzić rosnące napięcie. Bardzo dobrym pomysłem są długie spacery, zwłaszcza jeśli w pobliżu domu jest park lub las. Obcowanie z przyrodą napawa optymizmem a świeże powietrze dodaje sił i hartuje. Warto również zadbać o odpowiednie towarzystwo. Pogodni przyjaciele na pewno nie dopuszczą do zamartwiania się i smucenia z wyimaginowanych powodów I będą jednocześnie na tyle blisko by nie bagatelizować rosnących obaw. Niepokoje należy rozwiewać, jednak bez popadania w przesadę. Innym pomysłem na to, by ciąża minęła bez niepotrzebnego stresu jest czytanie lekkiej literatury kobiecej, oglądanie komedii i kabaretów oraz inne formy rozrywki. Gdy dusza się uśmiecha, również ciało nabiera entuzjazmu. A wtedy wszystko wydaje się różowe, nawet nadchodzący poród. Wszystkich rodzajów stresu i niepokoju nie da się wyeliminować, zresztą nie o to chodzi.

Rzecz w tym, aby się niejako zahartować, umieć odróżniać prawdziwe zmartwienia od tych mniej ważnych, i tymi bez wartości wcale się nie przejmować. Wtedy nie tylko ciąża i poród miną bez stresu, ale również życie będzie łatwiejsze.


Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami na temat łagodzenia stresu w ciąży :)[/justify]