Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Zmysły nowo narodzonego dziecka

śr, 18 cze 2014, 14:16

[justify]Zmysły dziecka:

Wkrótce po urodzeniu dziecko rozpoznaje głos matki i jej zapach. Jeszcze przed urodzeniem dziecko jest wrażliwe na dźwięki, światło i temperaturę. Po narodzinach zmysły dziecka rozwijają się szybko. Jak już wspomnieliśmy, po urodzeniu dziecko słyszy, widzi, odczuwa smak.

SMAK:

Dziecko rodzi się z upodobaniem do pokarmu słodkiego, dostosowanym do składu mleka kobiecego. W t ym czasie dziecko odróżnia już smaki gorzki i kwaśny.

SŁUCH:

Słuch dziecka nie jest w pełni rozwinięty po urodzeniu. Części ucha są jeszcze niedojrzałe i dziecko nie słyszy takiego zakresu dźwięków, jak dorosły. Po urodzeniu dziecko słyszy dźwięki o niskiej częstotliwości, łącznie z ludzkim głosem. Badania wykazały, że ze wszystkich dźwięków najbardziej odpowiada dzieciom głos ludzki. Aby pomóc dziecko w rozwoju słuchu, mów do niego często, powoli, silnym głosem. Obydwoje będziecie się tym cieszyć, a dziecku pomoże to w rozwoju słuchu.

WĘCH:

Naukowcy sądzą, że po urodzeniu zmysł węchu jest już u dziecka dobrze rozwinięty. W kilka godzin po urodzeniu dziecko karmione piersią będzie kierować się węchem, żeby znaleźć brodawkę piersi matki. Zadziwiające, że zmysł węchu jest już rozwinięty u dziecka w macicy - zapachy pewnych pokarmów, np. czosnku, przechodzą do dziecka przez łożysko. Dziecko może się zapoznać z tymi zapachami już w łonie matki. W okresie karmienia piersią dziecko ma nadal kontakt z tymi zapachami, ponieważ przenikają one do mleka kobiecego.
Dziecko będzie poznawało różne zapachy w miarę rozwoju. Nauczy się, które zapachy są
"dobre", np. te związane z pokarmami, a które nieprzyjemne.

DOTYK:

Od urodzenia dziecko jest wrażliwe na dotyk - jego skóra jest największym narzędziem całego ciała. W krótkim czasie będzie rozpoznawało dotyk bliskich osób. Twój dotyk będzie go uspokajał lub pobudzał.
Ważne jest nauczenie się, jak dotykać własne dziecko. Dziecko lubi dotyk mocny, który sprawia, że czuje się bezpiecznie. Lubi także głaskanie i masowanie. Ten rodzaj dotyku przynosi korzyść dziecku i tobie. Badania dowodzą, że dzieci śpią lepiej i są spokojniejsze, jeśli masuje się je przez 10-15 minut przed snem czy drzemką.

WZROK:

Po urodzeniu oczy mogą być dobrze rozwinięte i zdolne do widzenia wielu rzeczy. Ale mózg dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego dziecko nie widzi tak dobrze, jak dorosły. Żeby dziecko zobaczyło jakiś przedmiot, należy go trzymać blisko dziecka, w odległości około 20-30 cm. Dziecko odróżnia światło od ciemności i woli wzory czarno-białe. Jeśli przedmiot oddala się od dziecka, jego oczy mogą ustawiać się zbieżnie. Dziecko nie potrafi jeszcze koncentrować oczu na jednym przedmiocie.

Badanie wzroku i słuchu:

W wielu szpitalach wykonuje się badanie słuchu i wzroku dziecka jeszcze przed wyjściem ze szpitala. Oczy dziecka bada się wkrótce po urodzeniu dla wykrycia ewentualnych chorób i oceny funkcji, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały choroby oczu. Jeśli wykrywa się jakieś nieprawidłowości, dziecko wymaga konsultacji laryngologa lub okulisty.
Słuch bada się metodą zapisu czynności elektrycznej mózgu w odpowiedzi na różne dźwięki lub metodą wysłuchiwania echa w uchu wewnętrznym. Jeśli dziecko nie słyszy, może to przeszkodzić w rozwoju mowy.[/justify]