Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Jak wygląda dziecko zaraz po narodzinach?

śr, 18 cze 2014, 14:11

[justify]Jak wygląda dziecko?

Podobnie jak większość rodziców, na pewno najpierw obejrzysz swoje nowo narodzone dziecko od stóp do głów. Jak wygląda? Czy ma włoski? Czy masz po 10 paluszków u rąk i nóg? Czy wszystko z nim jest w porządku? Te pytania są stawiane powszechnie.
Noworodek o przeciętnych rozmiarach waży 3,0-3,6 kg i ma długość 46-56 cm.

Głowa i twarz dziecka:

Zdarza się, że twarz noworodka jest nabrzmiała, a głowa trochę zniekształcona - "spłaszczona" albo "stożkowata". Spotyka się to dość często, ponieważ czaszka dziecka, składająca się z kilku kości, musi zmieniać kształt - dopasowywać się przy przesuwaniu się przez kanał rodny. Może ci się wydać, że głowa dziecka jest ogromna 0 jest taka rzeczywiście. U noworodka głowa stanowi około 25% całej masy ciała.

Twarz dziecka może być trochę niesymetryczna, jak gdyby po upadku na jedną stronę. Nos może być płaski, bródka trochę przemieszczona. Na twarzy mogą być wylewy podskórne. Skóra nad brwiami może być pomarszczona i luźna, powieki obrzęknięte, oczy przekrwione. Wszystkie te zmiany, łącznie ze zniekształceniem głowy, są wynikiem wielkiego wysiłku porodowego. Zniekształcenie głowy będzie się utrzymywać jakiś czas, ale powinno ustąpić w ciągu kilku dni.

Oczy dziecka mają kolor niebieski lub ciemny. Jednak prawdziwy kolor oczu można będzie ocenić dopiero u dziecka około 6-miesięcznego.

Dwa miękkie miejsca na głowie dziecka to tak zwane ciemiączka. Jedno znajduje się prawie na szczycie głowy; można je zobaczyć i wyczuć tam tętno dziecka. Drugie znajduje się na czole nad brwiami. Rozmiary ciemiączek zmniejszają się w miarę wzrostu kości czaszki. Można je delikatnie dotykać. Są pokryte grubą, ochronną błoną.

Możesz również zauważyć, że szczyt głowy dziecka jest obrzęknięty albo jest na nim guz i/lub zmienione zabarwienie skóry. Jest to przedgłowie, które tworzy się przy przeciskaniu się głowy dziecka przez szyjkę macicy i kanał rodny matki. Przedgłowie szybko zanikal z każdą godziną głowa wygląda coraz lepiej i najczęściej ma już wygląd normalny, kiedy po kilku dniach wracasz z maluchem do domu.

Kolor włosów dziecka może cię zaskoczyć:
Włosy noworodka mają charakter tymczasowy. Prawdziwe stałe włosy zaczną wkrótce rosnąć, chociaż u niektórych dzieci następuje to dopiero w wieku jednego roku lub później.

Na ustach dziecka możesz zauważyć kilka pęcherzyków:
Obejrzyj kciuk i pozostałe paluszki dziecka, czy nie ma tam zgrubień (modzeli). Większość dzieci ssie kciuk lub inne palce w czasie przebywania w macicy twoje dziecko prawdopodobnie także to robiło. Dziecko może mieć na górnej wardze guzek od ssania, który sprawia, że warga dziecka jest bardziej sztywna, co ułatwia mu chwytanie brodawki piersi lub smoczka butelki. Jeśli bródka dziecka drży, a nóżki i rączki zaczynają się trząść, oznacza to, że do mięśni dochodzi za dużo impulsów elektrycznych, wywołujących te ruchy. Jest to objaw normalny, który ustąpi w ciągu kilku miesięcy.

Skóra dziecka:

Skóra większości dzieci zaraz po urodzeniu jest pokryta gęstą, bladoszarą woskowatą mazią płodową. Chroni ona skórę dziecka w czasie jego pobytu w macicy. Po umyciu dziecka mogą być widoczne drobne, cienkie żyłki prześwitujące przez skórę. Skóra dłoni i stóp może się złuszczać. Dziecko może mieć wrodzone znamiona na skórze.

Dzieci rasy białej mają skórę w kolorze od purpurowego do różowoszarego. Zabarwienie skóry dzieci kolorowych może nie być widoczne przez kilka godzin, a nawet kilka dni po urodzeniu. Wiele z nich rodzi się z jasną skórą, która później ciemnieje. Jeśli skóra dziecka ma zabarwienie lekko niebieskie, może świadczyć o zaleganiu śluzu w drogach oddechowych. Większość śluzu udaje się odessać, resztę dziecko odkrztusi.

Na drugi lub trzeci dzień skóra może przybrać zabarwienie żółte lub pomarańczowe - jest to żółtaczka fizjologiczna, która występuje u około połowy wszystkich noworodków. Wątroba dziecka jeszcze nie potrafi usunąć wszystkich rozpadłych krwinek czerwonych, których nagromadzenie daje żółte lub pomarańczowe zabarwienie skóry. Łagodne przypadki tej żółtaczki ustępują w ciągu 7-10 dni. Żółtaczka może trwać nieco dłużej, jeśli dziecko jest karmione piersią.

Zmiany porodowe:

Niemal każdy poród pozostawia u dziecka ślady. Mogą się one pojawić jeszcze u dziecka w macicy, dopiero szykującego się do porodu, przy przechodzeniu przez kanał rodny oraz w trakcie wydobywania się stamtąd na zewnątrz. Użycie kleszczy lub wyciągacza próżniowego w czasie porodu zwiększa możliwość pozostawienia takich śladów. Może to być odkształcona głowa (która szybko po porodzie przybierze normalny kształt), spłaszczone ucho lub nos albo podskórne guzy i wylewy. Kleszcze mogą pozostawić ślady na bocznej powierzchni głowy, przed uszami. Wyciągacz próżniowy może pozostawić ślad z tyłu lub na szczycie głowy. Zmiany te ustępują w ciągu kilku godzin do kilku dni. W pewnych sytuacjach pomaga posmarowanie zmienionej części głowy balsamem.

Jeśli jakaś zmiana nie ustępuje po kilku dniach, powiększa się lub staje ciepła i twarda przy dotyku, należy skontaktować się z lekarzem.

Znamiona wrodzone:

U niektórych dzieci po urodzeniu są widoczne różnego rodzaju znamiona wrodzone. Są to znamiona barwnikowe i znamiona naczyniowe. Wszystkie charakteryzują się zmianą zabarwienia skóry.

Znamiona barwnikowe:

- Plamy łososiowe lub różowe: Występują na głowie lub twarzy. Niektóre samoistnie zanikają po jakimś czasie, inne są trwałe.

- Znamiona mongolskie: Płaskie ciemnoniebieskie plamy, robiące wrażenie wylewu podskórnego. Występują najczęściej na plecach i pośladkach u dzieci ciemnoskórych i dzieci Azjatów. Nie świadczą o chorobie i zanikają w wieku około 3 lat, ale nie zawsze całkowicie.

- Pieprzyki: Mocno zabarwione, w kolorze od jasnobrązowego do czarnego.

- Znamiona naczyniowe: Naczyniaki bardzo często stwierdzane są u noworodka. Występują u około jednego dziecka na 10. Często są czerwone lub różowe i mogą pojawić się na skórze dopiero w kilka tygodni po urodzeniu. Większość zanika do 10 roku życia.

- Znamiona o zabarwieniu kawy z mlekiem: Jasnobrązowe plamy, które mogą występować na skórze w każdym miejscu. Są trwałe.

- Plamy purpurowe lub czerwone: Często są trwałe. Mogą stopniowo blednąć lub usuwa się je laserem, kiedy dziecko jest starsze.

- Znamiona pajączkowe: Rozszerzone naczynia krwionośne, które wyglądają jak sieć pajęcza. Zanikają w wieku 1-2 lat.

Należy obserwować wszystkie znamiona dziecka i skonsultować się z lekarzem, jeśli znamię powiększa się lub zmienia barwę. Jeśli znamię znajduje się na twarzy albo w pobliżu oka dziecka, powinien obejrzeć je pediatra. Jeśli n a ciele dziecka jest kilka plam o zabarwieniu kawy z mlekiem, również należy pokazać je lekarzowi. Plamy purpurowe lub czerwone znajdujące się na twarzy powinny być regularnie oglądane przez lekarza. Dotyczy to również znamion, które krwawią, zmieniają zabarwienie lub się powiększają. Przeważnie znamiona obserwuje się po to, aby sprawdzić, czy bledną lub samoistnie zanikają. W wielu przypadkach do usuwania znamion stosuje się chirurgię laserową. W szczególnych przypadkach konieczne są inne formy leczenia.

Obserwacja innych części ciała dziecka:

Ręce i stopy dziecka są zdumiewająco małe. Najczęściej dziecko zaciska ręce w piąstki. Paznokcie są cieniutkie papier. Nie zdziw się, jeśli już będą wymagały obcięcia. Nóżki są często podciągnięte do brzuszka - pozycja ta nazywa się pozycją płodową. Po wyprostowaniu mogą ci się wydać krótkie. A kiedy je znów wypuścić z rąk, natychmiast zostaną podciągnięte do góry, jak przymocowane gumką. Stopy noworodka mają tylko kość piętową. Chrząstki tworzące stopę staną się kośćmi później. Stopy w kształcie orzeszka mogą być zwrócone do wewnątrz.

Brzuszek dziecka może być duży. Przyczyną nie jest tłuszcz, ale brak napięcia mięśni, które wytwarza się dopiero wtedy, gdy dziecko stanie się bardziej ruchliwe.

Narządy płciowe mogą być obrzęknięte i powiększone, zarówno u chłopca, jak i dziewczynki. U dziewczynki może wystąpić wydzielina z pochwy. Nie martw się - jest to objaw normalny, który ustąpi po kilku dniach. Przyczyną tego objawu jest wpływ hormonów matki przedostających się przez łożysko.

W czasie porodu może dojść niekiedy do pęknięcia lub złamania kości noworodka i przemieszczenia odłamków kostnych. Kości goją się bardzo łatwo, bez dalszych następstw. Wystarcza jedynie założenie bandaża. Jeśli u twojego dziecka doszło do złamania kości, podnoś je bardzo ostrożnie. Opatrunek unieruchamiający powinien być założony bardzo starannie, a z kąpielami dziecka musisz trochę zaczekać.

Próbki krwi do badania pobierane są u noworodka zazwyczaj przez nakłucie pięty, króra może w związku z tym wyglądać jak po urazie lub w stanie zapalnym. Stawy biodrowe mogą być nadmiernie luźne i dawać objaw przeskakiwania przy poruszaniu. Jest to stan normalny, wywołany działaniem hormonów matki. Lekarz ustali, czy występują objawy zwichnięcia stawu biodrowego, co wymaga leczenia.

Jeśli między łukami żeber wymacasz twardy guz, będzie to wyrostek mieczykowaty mostka. Wkrótce, w miarę jak dziecko będzie się rozwijać, zostanie on pokryty mięśniami i tkanką tłuszczową, więc nie musisz się tym martwić. Możesz też zauważyć zagłębienie biegnące pionowo w części środkowej brzucha. Jest to odstęp między uwypukleniem dwóch mięśni brzusznych, które nie zdążyły jeszcze zakryć całego brzuszka, ale wkrótce to nastąpi, gdy dziecko będzie starsze.

Stolce dziecka:

Stolce dziecka są dla rodziców ważną sprawą. Nie łączy się to tylko z przewijaniem dziecka. Stolce są wykładnikiem jego zdrowia.

Pierwszy stolec dziecka nosi nazwę smółki. Składa się ona z komórek i różnych substancji przewodu pokarmowego i jest żółtozieloną, brązową lub czarną jak smoła masą. Dziecko musi się jej pozbyć w pierwszych 2-3 dniach życia, zanim rozpocznie się normalne trawienie. Jeśli do tego nie dojdzie, można podejrzewać u niego niedrożność jelit.

Po wydaleniu smółki następne stolce będą żółtozielone, o rzadkiej konsystencji. Stolce dziecka karmionego piersią różnią się od stolców dziecka karmionego mieszanką.[/justify]