Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

KARMIENIE PIERSIĄ

czw, 5 cze 2014, 11:50

[justify]KARMIENIE PIERSIĄ:

Często zdarzają się kłopoty, kiedy zaczynasz karmić piersią. Nie zniechęcaj się tym. Odkrycie, co jest korzystne dla ciebie i dziecka zabiera trochę czasu. Wypróbuj różne sposoby, żeby karmienie piersią stało się sukcesem dla was obojga.

Kiedy zaczniesz karmić piersią, pamiętaj:

• To wymaga wprawy
Chociaż jest to naturalny sposób karmienia dziecka, nabranie wprawy wymaga czasu i doświadczenia.

• Noś odpowiednie ubranie
Ubranie przewidziane do karmienia pomoże ci poczuć się wygodnie - kup stanik do karmienia i bluzki, które pozwolą ci karmić bez konieczności rozbierania się.

• Dziecko musi czuć się wygodnie
Należy więc je przewinąć przed karmieniem i upewnić się czy ma ciepło.

• Trzymaj je w odpowiedni sposób
Tak, aby łatwo sięgnęło do piersi. Trzymaj je poprzecznie w stosunku do swojej klatki piersiowej albo połóż się przy nim na łóżku. Brzuszek dziecka powinien dotykać twojego brzucha. Wsuń jego dolne ramię między swoją rękę i bok.

• Pomóż dziecku uchwycić pierś
Dotknij warg dziecka brodawką. Kiedy otworzy usta, włóż brodawkę i dużą część otoczki do ust dziecka. W czasie ssania powinnaś czuć pociąganie za pierś, ale nie powinno to sprawiać bólu. Jeśli ssanie piersi jest bolesne, odsuń pierś, wsuwając swój palec do ust dziecka. Delikatnie odsuń dziecko do dołu, kiedy chcesz przerwać karmienie.

• Przystawiaj dziecko do każdej piersi
Na 5-10 minut. Dziecko wysysa większość mleka na początku karmienia. Nie ponaglaj go - karmienie może mu zająć do 30 minut.

• Przykryj dziecko
Przykrycie dziecka wchłaniającym wodę kocykiem doda karmieniu prywatności.

• Staraj się karmić noworodka na każde żądanie
Może to wynieść 8-10 razy na dobę albo więcej. W wieku 4 miesięcy dziecko samo ograniczy liczbę karmień do 4-6 na dobę.

• Dziecko karmione piersią może nie potrzebować odbijania
Pomagaj dziecku w odbiciu połkniętego powietrze między karmieniem z każdej piersi i po zakończeniu karmienia. Jeśli dziecku się nie odbije, nie przymuszaj go do tego. Może nie jest to potrzebne.

• Pęcherzyk na wardze dziecka może być spowodowany ssaniem
Nie jest bolesny i nie musisz nic z tym robić, gdyż ustąpi samoistnie.

• W okresie między 6 tygodniem a 6 miesiącem życia dziecko szybko rośnie
W tym czasie będzie wypijać około 200-260 ml mleka na każdy kilogram masy ciała.

• Staraj się dostosować do pory karmień wymaganych przez dziecko.
Kiedy będzie ono starsze, przyzwyczaisz się i będziesz mogła łatwiej planować wyjście z domu i inne zajęcia.

• Częste karmienie piersią pobudza wytwarzanie mleka.


Różne pozycje ciała przy karmieniu dziecka piersią:

• Brzuszek dziecka przy brzuszku matki:
W tym położeniu dziecko przylega ściśle do ciała matki, brzuszek do brzucha. Możesz zastosować to ułożenie, siedząc ze skrzyżowanymi nogami na podłodze lub siedząc na krześle.

• Pozycja na boku:
Możesz zastosować to ułożenie przy karmieniu piersią, zwłaszcza jeśli jesteś po operacji cięcia cesarskiego. Możesz karmić piersią, leżąc na boku w łóżku. Dziecko będzie przytulone blisko do ciebie. Możesz podać dziecku pierś leżącą niżej albo wyżej, jeśli się trochę pochylisz. Dziecko nie powinno obracać głowy, żeby dostać się do piersi. Może ci pomóc oparcie się plecami o poduszkę.

• Chwyt futbolowy:
W tej pozycji ciało dziecka i jego nóżki znajdują się przy twoim boku, a stopy poza tobą, nie zaś na brzuchu. W czasie karmienia musisz podtrzymywać głowę dziecka z tyłu rękami, a jego plecy - swoim ramieniem. Pozycja ta jest stosowana często przy karmieniu bliźniąt.

Czy dziecko zjada wystarczającą ilość pokarmu?

Możesz niepokoić się, czy dziecko zjada dostateczną ilość pokarmu. Są odpowiednie sposoby, żeby to ocenić. Obserwuj szczęki dziecka i uszy w czasie karmienia - czy ssie odpowiednio mocno? Szczęki i uszy dziecka powinny się poruszać. Czy po zakończeniu karmienia zasypia albo łatwo się uspokaja? Czy wytrzymuje przerwy między posiłkami wynoszące 1,5 - 3 godzin? Czy moczy przynajmniej 6 pieluszek na dobę? Czy przybiera na wadze? Odpowiedzi na te pytania pozwolą na ocenę.[/justify]