Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Co dzieje się w 1 tygodniu?

czw, 5 cze 2014, 11:39

[justify]CO DZIEJE SIĘ W 1 TYGODNIU

Zmiany, które zauważasz:

Wkrótce po urodzeniu dziecko może zacząć gwałtownie rosnąć. Przyrost długości ciała może wystąpić już w 7-10 po urodzeniu.

Czynność serca u dziecka jest znacznie szybsza niż u ciebie - serce dziecka bije 100-150 razy na minutę. Kiedy maluch ziewa, ma czkawkę lub oddaje stolec, czynność serca może się gwałtownie zwalniać. Jest to objaw normalny.

Kiedy płacze, nie widzisz łez. Kanaliki łzowe noworodka nie są jeszcze rozwinięte, a łzy nie są produkowane. Wkrótce to się zmieni.

Niektóre dzieci nie lubią przytulania, jest to normalne. Jeśli dziecko sztywnieje i wygina w łuk plecy, kiedy je przytulasz, układaj je do siebie plecami. Tak będzie lepiej dla dziecka.

Dziecko i sen:

Zauważysz, że w pierwszych tygodniach dziecko śpi przynajmniej 18 godzin na dobę. Przechodzi ono płynnie i naprzemiennie od stanu czuwania do snu bez względu na porę dnia lub nocy i je co 2-4 godziny. Przez następnych 6-8 tygodni nie będzie spać dłużej w nocy mimo dłuższego czasu wybudzenia w ciągu dnia. Wystawianie dziecka na światło dzienne w ciągu dnia i kładzenie wieczorem w ciemnym pokoju, aby zasnęło, pomaga w ustaleniu właściwego porządku doby.

"Lepiej na plecach":
Członek rodziny, przyjaciółka lub jeszcze ktoś inny może doradzać ci kładzenie dziecka na brzuszek, żeby lepiej spało. Wiemy obecnie, że "lepiej na plecach". Kiedy kładziesz dziecko do łóżeczka, układaj je zawsze na plecach. Badania wykazały, że zdrowe, donoszone dziecko śpiące na plecach ma mniejszą szansę na wystąpienie powikłań, zwłaszcza zespołu nagłego zgonu niemowlęcego (SIDS - Sudden Infant Death Syndrome). Badania wykazały również, że u prawidłowo rozwijającego się dziecka najczęściej nie występują powikłania wywołane dławieniem się lub zachłyśnięciem wymiocinami przy ulewaniu pokarmu w pozycji na plecach, ponieważ ma ono dobrze rozwinięty odruch gardłowy. Niektóre dzieci śpią lepiej w ułożeniu na brzuchu, ale nie daj się na to skusić.

Wyjątki:
Wyjątki w stosunku do reguły spania na plecach obejmują dzieci urodzone przedwcześnie z powikłaniami oddechowymi, dzieci z zaburzeniami górnych dróg oddechowych, z wadami wrodzonymi nosa, gardła lub warg oraz dzieci z zaburzeniami połykania lub wymiotujące.

Co może oznaczać płacz dziecka:

Płacz jest jednym z niewielu sposobów, w jaki dziecko może się z tobą porozumiewać. To jego sposób, żeby ci powiedzieć, że jest mu niewygodnie, że jest głodne lub pragnie zwrócić na siebie uwagę. Kiedy poznasz lepiej swoje dziecko, będziesz wiedzieć, co oznacza jego płacz.

Nie obawiaj się brać dziecka na ręce kiedy płacze - nie rozpuszczasz go. Przeciwnie, nawiązujesz jeszcze silniejszą więź ze swoim dzieckiem. Dowodzisz mu, że będziesz się nim opiekować i że będzie się czuło z tobą bezpiecznie.

Może się wydawać, że dziecko bardzo dużo płacze, ale przeciętnie w pierwszym tygodniu życia trwa to 4 godziny dziennie. W drugim tygodniu życia będzie to 2,5 godziny dziennie, a w trzecim tygodniu zmniejszy się do około półtorej godziny. Wsłuchując się uważnie, można dostrzec różnice w płaczu swojego dziecka.

Ciemieniucha:

Ciemieniucha to żółtawe lub brązowe tłuste łuski i strupki na głowie dziecka, mocno przylegające do skóry. Nosi także nazwę łojotokowego zapalenia owłosionej skóry głowy. Jest to zmiana występująca często u noworodków i niemowląt. Pojawia się zwykle w 1-12 tygodni po urodzeniu u połowy wszystkich dzieci. Jeśli twoje dziecko będzie miało ciemieniuchę, zauważysz na skórze głowy ogniska łuszczącej się skóry. Mogą się one pojawić również na twarzy i na granicy między owłosioną i nieowłosioną skórą. Ciemieniucha nie sprawia bólu ani świądu, ale brzydko wygląda. Tę postać zapalenia skóry leczy się zazwyczaj pod kontrolą lekarza za pomocą maści z kortykosteroidami. po nawilżeniu skóry głowy maścią można sczesywać miękką szczotką złuszczone warstwy skóry.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Na owłosionej skórze głowy nie powinno być zmian zapalnych. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli pojawi się sączenie lub ropa, jeśli ciemieniucha nie ustępuje po zastosowanym leczeniu, jeśli skóra staje się czerwona czy łuszczy się lub jeśli występuje stan zapalny. Jeśli zmiany zapalne i zaczerwienienie pojawiają się również w innych okolicach ciała, może to wskazywać na inne schorzenie i również wymaga porady lekarskiej.

Leczenie ciemieniuchy w domu:
Można leczyć ciemieniuchę w domu za pomocą płynnej parafiny lub oliwy.

1. Zwilż skórę głowy dziecka wodą.
2. Przyłóż okład z oliwy lub parafiny, żeby rozmiękczyć nagromadzone warstwy naskórka i ułatwić ich zmycie szamponem.
3. Umyj skórę szamponem.
4. Delikatnie osusz skórę głowy.
5. Utrzymuj tę okolicę skóry czysto i sucho.
6. Nie zdrapuj ognisk zmienionej skóry, żeby jej nie podrażnić ani nie wywołać zakażenia.

Żółtaczka:

W 2-5 dni po urodzeniu mogą wystąpić u dziecka objawy żółtaczki, określanej także nazwą bilirubiny, która jest produktem rozpadu krwinek czerwonych), często spostrzegane najpierw na twarzy. Zabarwieniu na żółto mogą ulegać również białkówki oczu. Żółty kolor skóry obejmuje wkrótce całe ciało. Nawet łożysko paznokci staje się żółte; żeby to stwierdzić, uciśnij delikatnie paznokieć paluszka i zwolnij ucisk. Dla zbadania poziomu bilirubiny potrzebna jest krew dziecka.

Do chwili obecnej dla wykonania tego badania konieczne było zawsze pobieranie krwi dziecka. Było to kłopotliwe zarówno dla dziecka, jak i rodziców, ponieważ badanie trzeba było powtarzać. Ostatnio opracowano nowy test, który nie wymaga kłucia dziecka. Żółty odcień skóry dziecka ocenia się za pomocą przyrządu o nazwie Colormate Ltc BiliTest. Dokładność badania wynosi 95%, a wynik otrzymuje się w ciągu kilku minut. Jeśli z powodu żółtaczki noworodkowej badania te muszą być wykonywane u twojego dziecka, zapytaj, czy można zastosować ten test.

Łagodna żółtaczka nie stanowi zagrożenia; wykonuj jedynie zalecenia lekarza. Można zastosować fototerapię, czyli naświetlanie dziecka promieniami ultrafioletowymi, które przyspieszają rozpad bilirubiny i wydalanie jej z organizmu. Duży wpływ na poprawę stanu ogólnego dziecka ma w tym okresie jego dobry apetyt, ponieważ bilirubina jest wydalana w stolcach.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wydaje ci się, że dziecko staje się bardziej żółte albo kiedy dziecko nie je dobrze. Lekarz może zapytać cię o inne objawy.

Wydzielina z pochwy u dziewczynek:

Po urodzeniu może wystąpić u dziewczynek przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Jest ona wywołana nadmiarem hormonów matki w organizmie dziecka. Rzadko stanowi przyczynę powikłań.
W ramach pielęgnacji przemywaj delikatnie okolicę krocza. Wydzielina wkrótce zniknie.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz, że ilość wydzieliny jest duża albo jej kolor staje się żółty lub zielony.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY:

Trudności z oddychaniem - zauważysz wciąganie do wewnątrz przestrzeni między żebrami przy oddychaniu, albo niebieskawe zabarwienie warg.
Częste wymioty po karmieniu, zwłaszcza jeśli wymiociny mają zabarwienie brązowe lub zielone albo jeśli mają gwałtowny charakter (wymioty chlustające).
Temperatura mierzona w odbytnicy wynosi 38,1°C lub jest wyższa.
Żółte zabarwienie skóry; może to być żółtaczka.
Dziecko wygląda lub zachowuje się inaczej niż zwykle, jest nadmiernie senne lub w letargu albo nadmiernie rozdrażnione lub blade.

ZABAWA Z DZIECKIEM W 1 TYGODNIU:

Ten 1 tydzień życia to początek gier i zabaw, które będziesz dzielić z dzieckiem w ciągu następnych lat. Kiedy lepiej poznasz swoje dziecko, możliwości zabawy będą pojawiały się w sposób naturalny. Możesz wymyślić zabawę z czegoś zupełnie zwyczajnego, a dla was obojga będzie to czynność całkiem wyjątkowa.

Pobudzaj wzrok dziecka:

Umieszczaj przedmioty o śmiałych wzorach w odległości 20-30cm od dziecka i pozwól, żeby dziecko na nie patrzyło. Dziecko woli teraz takie wzory i kontrast czarnego i białego. Cieszy się również patrząc na ludzkie twarze. Wytnij duży portret z czasopisma i umieść blisko dziecka. Trzymaj go tak długo, jak będzie nim zainteresowane. Kiedy zacznie się kręcić niespokojnie i patrzeć w inną stronę, to znak, że należy skończyć zabawę.

Mów do dziecka:

Zacznij zabawę od słów i muzyki. Mów do dziecka tak często, jak możesz. Śpiewaj dziecku, nawet jeśli nie masz słuchu. Opowiadaj, co robisz i co się teraz dzieje. Nastaw łagodną muzykę, kiedy jest rozdrażnione.[/justify]