Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Pierwsze wydarzenia w rozwoju dziecka w 1 tygodniu

czw, 5 cze 2014, 11:25

[justify]W pierwszym roku życia dziecko rośnie i zmienia się w miarę osiągnięcia kolejnych etapów rozwoju. Oto najważniejsze cztery kategorie rozwoju:

Rozwój ruchowy:

Dotyczy zdolności dziecka do wykonywania ruchów dowolnych. W ciągu pierwszego roku życia duże i małe grupy mięśni podlegają intensywnemu rozwojowi. W tym czasie dziecko porusza się niewiele, ale pod koniec 12 miesiąca życia będzie już samodzielnie chodzić albo będzie rwało się do chodzenia :)

Rozwój mowy dziecka:

Rozwój mowy obejmuje mówienie oraz wysiłki dziecka skierowane na słuchanie i rozumienie mowy wokół niego.

Rozwój umysłowy:

W miarę rozwoju mózgu rozwija się również myślenie dziecka

Rozwój społeczny:

Zachowania społeczne, których dziecko się uczy, pomagają mu w kontaktach z otaczającym go światem.

W miarę upływu tygodni i miesięcy dziecko przechodzi od nauki jednej czynności do nauki kolejnej, koncentracja zaś uwagi dziecka ześrodkowuje się na różnych obiektach. Nie należy się martwić, nawet jeśli wydaje nam się, że rozwój dziecka jest w jakiejś dziedzinie wolniejszy; ważny jest całokształt jego rozwoju.

Po urodzeniu mózg dziecka nie jest w pełni rozwinięty i główny proces jego rozwoju musi się jeszcze dokonać. Najszybszy rozwój mózgu zachodzi między ostatnim trymestrem ciąży a pierwszymi trzema miesiącami życia.

Wzrok noworodka:

Od momentu otwarcia oczu noworodek widzi otaczający go świat, chociaż ma on dla niego nieco zamazane kontury. Dziecko jest krótkowidzem i jego pole ostrego widzenia znajduje się w odległości 20-30cm. Będzie ono patrzeć na przedmioty znajdujące się w tej odległości od niego. Odróżnia też ludzką twarz od innych obiektów i woli patrzeć na twarze.

Słuch noworodka:

Większość odgłosów dociera do noworodka w pierwszych tygodniach życia jako echo; nie odróżnia on jeszcze dźwięków. Jednak słyszy głosy. Głos matki odróżnia od innych tuż po urodzeniu albo w krótkim czasie po urodzeniu, wkrótce odróżnia też głosy innych osób wokół niego. Warto mówić do dziecka często, o wszystkim, gdyż to pomaga w rozwoju słuchu i mowy. Dziecko nie może nauczyć się mówienia i rozumienia subtelnych różnic językowych, jeśli nie słucha często rozmów.

Inne aspekty rozwoju noworodka:

Uspokajanie dziecka:
Uspokojenie rozdrażnionego dziecka wymaga z twojej strony eksperymentowania. W końcu obydwoje nie znacie się jeszcze dobrze, więc musisz spróbować różnych sposobów, żeby dziecko stało się spokojne. Możesz wykryć, że uspokaja się, kiedy jest ciasno zawinięte w kocyk. Takie owinięcie może dać dziecku poczucie bezpieczeństwa i pomóc mu w skupieniu się. Inne sposoby to kołysanie, głaskanie lub podanie smoczka.

Niektóre dzieci uspokajają się słuchając monotonnych, obojętnych dźwięków, takich jakie wydaje np. pracujący odkurzacz. Warto wypróbować różnych sposobów, aby przekonać się, co wprawia twoje dziecko w dobre samopoczucie.

Kiedy przewijasz albo karmisz dziecko, bezpośredni kontakt cielesny (skóra przy skórze) daje mu poczucie bezpieczeństwa. Stanowi również pewien rodzaj pobudzenia. Utrzymuj taki kontakt tak często, jak to jest możliwe.

Wczesne odruchy:
Już teraz możesz zaobserwować dwa odruchy. Jest to odruch ssania i odruchowy uśmiech. Kiedy pociera się policzek dziecka, sięga ono ustami po pokarm. Otwiera wówczas usta i odwraca głowę w stronę pocieranego policzka. Kiedy dziecko śpi lub jest senne, możesz zauważyć, że się uśmiecha. Jest to stan snu. W tym czasie oczy dziecka mogą się poruszać. Jest to piękny widok, ale wkrótce dziecko będzie uśmiechało się do ciebie :)[/justify]