Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Pielęgnacja dziecka w 1 tygodniu życia

śr, 4 cze 2014, 18:54

[justify]Pielęgnacja dziecka w 1 tygodniu życia

Pielęgnacja pępka:

Prawie każde dziecko opuszczające szpital położniczy ma utrzymujący się jeszcze kikut pępowinowy, którego wygojenie i odpadnięcie następuje w ciągu 7-10 dni. Aby zapewnić właściwe gojenie, należy dbać, żeby okolica pępka była czysta i sucha.

Pielęgnacja pępka nie jest kłopotliwa. Przy zmianie pieluszki należy przemywać pępek gazikiem zmoczonym w spirytusie lub specjalnym środkiem o nazwie Octenisept. Dbając o wygojenie i wysuszenie kikuta pępowinowego należy używać specjalnych pieluszek z wycięciem na pępek lub zawijać do dołu szczyt pieluszki. Należy przewijać dziecko tak często, jak jest to konieczne, żeby zapobiec podrażnieniu pępka.

Karmienie dziecka:

Karmienie dziecka to jedna z najważniejszych czynności. Łatwo poznać kiedy dziecko jest głodne, obserwując jego zachowanie. Dziecko staje się wówczas niespokojne, wkłada rączki do buzi, a po dotknięciu policzka obraca w tę stronę głowę i otwiera usta.

Jak często karmić:
Większość noworodków je co 3-4 h, chociaż niektóre jedzą częściej, co 2 h. Należy się starać karmić dziecko w regularnych odstępach czasu, żeby przyzwyczaić je do pewnego schematu. Można też pozwolić na to, żeby dziecko samo ustaliło własny rytm karmień, niektóre bowiem wymagają karmienia częściej niż inne. W pewnych okresach, takich jak fazy szybszego wzrostu, dzieci wymagają karmienia częściej niż zwykle.
Dziecko samo najlepiej wie, ile ma zjeść. Kiedy jest najedzone, zazwyczaj odwraca się od brodawki piersi czy od smoczka butelki.

Po każdym karmieniu należy pomóc dziecku w odbijaniu, czyli zwracaniu połkniętego powietrza. Niektóre dzieci wymagają tego jeszcze w czasie karmienia.

Ulewanie:
Po karmieniu dzieciom często ulewa się trochę mleka wyssanego z piersi lub mieszanki wyssanej z butelki. Ulewanie, czyli zwracanie niewielkiej ilości pokarmu bezpośrednio po nakarmieniu, to zjawisko częste w pierwszych miesiącach życia, ponieważ mięśnie wpustu żołądka nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Kiedy ilość zwróconego pokarmu powoduje znaczne zmniejszenie treści pokarmowej w żołądku, są to już wymioty. Jeśli dziecko wymiotuje po jedzeniu, nie należy go karmić ponownie zaraz po tym. Żołądek dziecka może być podrażniony. poczekaj do pory następnego karmienia.

Pierś czy butelka?
Wielu sądzi, że najlepsze dla dziecka jest karmienie piersią. Mleko kobiece zawiera wszystkie substancje odżywcze potrzebne dla dziecka i jest łatwo strawne. Badania wykazały, że dzieci karmione piersią rzadziej ulegają zakażeniom dzięki składnikom odpornościowym zawartym w mleku kobiecym. Karmienie piersią daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, u matki zaś wzmacnia się poczucie własnej wartości.

Jeśli są przyczyny, dla których kobieta nie może karmić piersią lub decyduje się na sztuczne karmienie dziecka, nie należy się martwić. Dziecko będzie rozwijać się również dobrze na mieszance. Karmienie sztuczne nie szkodzi dziecku. Żadna matka nie powinna mieć poczucia winy, jeśli nie karmi swego dziecka piersią. Nawet jeśli dziecko nie może być karmione piersią, może otrzymać całą miłość, troskę i właściwe odżywanie, których bardzo potrzebuje.

Podnoszenie i trzymanie dziecka na rękach:

Jeśli jest to wasze pierwsze dziecko, sama myśl o braniu na ręce dziecka może napełniać was niepokojem. To taka drobna, delikatna istota! Chcesz podnosić je prawidłowo, tak żeby nie upuścić. Bądź spokojna, dziecko nie jest takie kruche, jak myślisz. Branie dziecka na ręce nie powinno budzić w was lęku.

Jak to robić?
Zawsze podpieraj główkę dziecka swoją ręką lub ramieniem i umieść ramię lub rękę pod plecami dziecka. Możesz dziecko trzymać blisko siebie lub trochę dalej. Przy poruszaniu dziecka używaj ruchów łagodnych i zawsze ochraniaj głowę dziecka swoim ramieniem lub ręką.

Kiedy trzymasz dziecko albo nosisz je w nosidełku, nie rób niczego, co mogłoby dziecku wyrządzić krzywdę. Kiedy trzymasz dziecko na rękach, nie zajmuj się nigdy gotowaniem i nie zbliżaj się do gorących czy żrących płynów.

Przewijanie:

Zmienianie pieluszek to niezbędna czynność, którą będziesz wykonywać tysiące razy. Kiedy nabierzesz wprawy, będziesz to robić szybko i skutecznie. Mężczyźni również są w stanie się tego nauczyć! ;) Zmieniaj pieluszki dziecku za każdym razem, kiedy ma mokro, żeby zapobiec podrażnieniu skóry i wystąpieniu odparzeń od pieluszek. Noworodek moczy się 6-10 razy na dobę. Wypróżnienia są bardziej nieregularne - dwa lub trzy razy dziennie, albo tylko raz na kilka dni. Częstość zależy od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką.
Jeśli dziecko tylko się zmoczyło, nie musisz przemywać mu pupy. Mocz nie zawiera bakterii. Obmywanie pupy za każdym razem chusteczką niemowlęcą może spowodować podrażnienie skóry. Jeśli możesz, między kolejną zmianą pieluszek pozostawiaj na chwilę dziecko bez pieluszki, żeby jego skóra miała kontakt z powietrzem. Zapobiega to wystąpieniu odparzeń.

Ubieranie dziecka:

Ubieranie dziecka to trudne zadanie dla niedoświadczonych rodziców. Nie przypomina ubierania lalki - lalka się nie kręci i nie krzyczy ;) Najlepsza rada - ubieraj dziecko powoli, bez denerwowania się.

Górna część ubrania:
Po zmianie pieluszki załóż koszulkę. Utrzymuj otwór na głowę swoimi kciukami i wsuń koszulkę przez głowę dziecka. Włóż rękę do końca rękawka, chwyć rączkę dziecka i wciągnij ją delikatnie do środka. Kiedy już obie rączki są w rękawach, dopasuj resztę koszulki do ciała dziecka.

Dolna część ubrania i kombinezon:
Zakładając dziecku majteczki, włóż rękę przez otwór nogawki i chwyć za stopę dziecka. Wyciągnij ją przez otwór i zrób to samo z drugą nogą. Kiedy już obie nogi są w nogawkach, wciągnij majteczki na wysokość pasa dziecka. Zakładając kombinezon, zacznij wsuwać go od dołu. Dopasuj ubranie, wyprostuj nogawki i zapnij paski.
Przy zakładaniu śpioszków lub ubranka jednoczęściowego, które jest rozpinane z przodu, połóż ubranie na stole do przewijania, a na ubraniu dziecko. Wsuń ręce dziecka, każdą po kolei, do rękawów, dopasuj, a następnie wsuń stopy dziecka w otwory nogawek. Kiedy już wszystko jest na miejscu, zapnij paski albo zasuń suwak.

Utrzymuj ciepło w pokoju:
Dziecko musi być przewijane w ciepłym pokoju. Małe dziecko dość szybko ulega przeziębieniu, kiedy jest rozebrane.

Spowijanie dziecka:

Przed urodzeniem dziecko przebywa w dość ciasnym wnętrzu macicy, gdzie ma niewiele miejsca do poruszania się. Jeśli po urodzeniu brakuje mu poczucia ścisłego otulania, może powstać w nim uczucie braku bezpieczeństwa. Spowijanie dziecka, ścisłe zawijanie w miękki kocyk może polepszyć jego samopoczucie. Sprawi, że dziecko poczuje się bezpiecznie i wygodnie.[/justify]