Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Pieluszki wielorazowe - zalety, wady, rodzaje

czw, 22 maja 2014, 15:25

[justify]Temat pieluszek wielorazowych pojawia się coraz częściej u kobiet ciężarnych, jak i obecnych już rodziców. Wiele osób słysząc hasło "pielucha wielorazowa" ma od razu przed oczami pieluszki tetrowe i wizję niewygodnych, przemakających materiałowych pieluch, na myśl o których cierpnie skóra.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że obecna pieluszka wielorazowa znacznie różni się od powszechnej tetrowej. Ważną jej zaletą jest to, że równie łatwa w obsłudze co pielucha jednorazowa.
Sceptyków mogą odstraszać liczne niejasności, dlatego zacznę od wyjaśniania różnych wątpliwości.

Dorośli zapominają, że nasze maluchy spędzają w pieluszkach 24h na dobę i to przeważnie przez okres około 2 lat. Przez ten długi czas dziecko jest przewijane średnio około 5000 razy. Należy również pamiętać o tym, że skóra niemowlaka jest o wiele cieńsza i delikatniejsza niż skóra dorosłego człowieka, zatem trzeba o nią odpowiednio dbać.

Pieluchy wielorazowe są pieluszkami materiałowymi, wykonanymi z odpowiednio dobranych tkanin, które zapewniają optymalną ochronę przed przeciekaniem, a zarazem pielęgnację pupy dziecka. Posiadają praktyczny i wygodny krój z regulacją, co pozwala stosować je przez długi okres czasu.


Zalety pieluszek wielorazowych:

- Nie zawierają środków chemicznych, takich jak superabsorbenty czy środki zapachowe, przez co nie zamieniają moczu w żel, który powoduje podnoszenie temperatury w pieluszce.

- Używając pieluszek wielorazowych należy dziecko częściej przewijać, dzięki czemu nie narażamy pupy malucha na długotrwały kontakt z amoniakiem, który podrażnia skórę.

- Są ekologiczne - pierzemy je, używając w sposób wielokrotny, w przeciwieństwie do pieluch jednorazowych, które po każdym przewijaniu lądują w koszu na śmieci zanieczyszczając tym samym środowisko.

- Dzieci używające pieluch wielorazowych, szybciej są w stanie nauczyć się korzystania z nocnika.

- Oszczędność - pomimo oczywistych kosztów prania oszczędzamy na kupowaniu pieluszek jednorazowych, co jak wiemy jest dużym obciążeniem finansowym.

Wady pieluszek wielorazowych:

- Koszt pieluch wielorazowych - Pomimo tego, że w zaletach podałam oszczędność podczas całego okresu używania, w pieluszki wielorazowe musimy zainwestować sporą sumę już na starcie. W ogólnym rozrachunku wydamy na nie mniej niż na pieluchy jednorazowe, ale jest to jednorazowa kwota rzędu 500-1500zł, co może bardzo obciążyć budżet domowy, bardziej niż przykładowe 3000zł wydane na pieluszki jednorazowe, rozłożone na okres 2 lat.

- Pranie - Jest to chyba największa wada pieluszek wielorazowych. Pochłania ono bardzo dużo czasu, wody i energii, a co za tym idzie również pieniędzy. Pieluchy wielorazowe oznaczają około 3 dodatkowych prań w tygodniu, co łącząc z częstym praniem ubranek dziecięcych daje nam pranie niemalże codziennie na pełnych obrotach. Dodatkowo należy pamiętać, że potrzebne jest miejsce na składowanie zabrudzonych pieluszek, jeżeli nie jesteśmy w stanie prać ich na bieżąco.

- Rozmiar pieluch wielorazowych - Pieluszki wielorazowe są większe od jednorazowych, przez co dziecko musi często nosić przynajmniej o 1 rozmiar większe ubranka. Nie jest to może istotna wada, ale już na starcie możemy mieć problem z zakupionymi ubrankami dla noworodka w rozmiarze 56.

- Trudna dostępność - W Polsce istnieje mało sklepów stacjonarnych, w których możemy znaleźć pieluchy wielorazowe. Zatem nasze zakupy muszą się w większości przypadków ograniczyć do sklepów internetowych i kupowaniu "w ciemno".

Rodzaje pieluszek wielorazowych:

- Pieluszka AIO (czyli All in One - wszystko w jednym):

Prosta w obsłudze, praktycznie nie różni się od pieluch jednorazowych, ma wszytą na stałe wkładkę.

- Pieluszka z kieszenią (pocket):

Składa się z dwóch warstw: wewnętrznej i zewnętrznej. Między obie warstwy wsadza się chłonną wkładkę. Pieluszki z kieszenią występują w paru rozmiarach, co pozwala dopasować je do wagi i wieku dziecka. Ich zaletą jest wymiana wkładek, szybkie schnięcie, oddzielnie pieluszki i wkładki.

- Pieluszka formowana (fitted):

Kształtem i wyglądem przypomina pieluchę jednorazową, jest zapinana na rzepy, napy lub wiązana na troczki. Na pieluszkę zakłada się otulacz, który chroni przed zamoczeniem ubranka.

- Pieluszka do składania:

Są to pieluszki tetrowe, flanelowe, frotowe i tzw. prefold. Po odpowiednim złożeniu i zapięciu pieluszki, ubieramy na nią otulacz.

- Otulacze:

Są to majteczki wykonane z oddychających materiałów, które ubieramy na pieluszki formowane, aby zabezpieczyć je przed zamoczeniem ubranka.

To na razie tyle jeśli chodzi o temat pieluszek wielorazowych. Jeśli są tu mamy, które korzystają, korzystały, bądź zamierzają z nich korzystać, proszę dzielcie się swoimi doświadczeniami :)[/justify]

 
WiolkaKlaman
Posty: 107
Rejestracja: śr, 13 kwie 2016, 09:55

Re: Pieluszki wielorazowe - zalety, wady, rodzaje

czw, 28 kwie 2016, 09:27

Ja w sumie byłam wierna pampersom- jednak moja babcia ciągle mi powtarzała, że pieluchy są najlepsze! 
 
Awatar użytkownika
Galanea
Posty: 1219
Rejestracja: pn, 16 cze 2014, 11:50
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pieluszki wielorazowe - zalety, wady, rodzaje

czw, 28 kwie 2016, 19:47

Tyle, że Babcia nie znała pewnie niczego innego niż tetra ;)
Obrazek
 
WiolkaKlaman
Posty: 107
Rejestracja: śr, 13 kwie 2016, 09:55

Re: Pieluszki wielorazowe - zalety, wady, rodzaje

pt, 29 kwie 2016, 07:35

Znała znała- heh do teraz jak sobie przypomnę jak pierwszy raz zakładała pampersa :P Myślałam że pójdzie zaraz go wyprać hehe :) Z czasem wiadomo przekonała się do nich, ale jako wierna fanka pieluch, mówiła że są niezastąpione i tak :)

 
Awatar użytkownika
Galanea
Posty: 1219
Rejestracja: pn, 16 cze 2014, 11:50
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pieluszki wielorazowe - zalety, wady, rodzaje

pt, 29 kwie 2016, 19:19

Jedno jest pewne - w tetrze nie ma tyle chemii co w pampersach ;)
Obrazek