Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Palenie papierosów w ciąży

pn, 12 maja 2014, 11:46

[justify]Nikogo zapewne nie zdziwi, że nikotyna jest szkodliwa. Skoro potrafi być tak niebezpieczna dla dorosłego człowieka tym bardziej może mieć bardzo negatywny wpływ na nienarodzone dziecko. Oczywistym wydaje się, że dla każdej matki priorytetem powinno być zdrowie i życie jej dziecka, nieważne, po której stronie brzucha ono się znajduje. Jak się jednak okazuje część z nich nadal sięga po papierosa będąc w ciąży. A niestety coraz więcej badań potwierdza, że równie szkodliwy wpływ na płód ma bierne palenie. Będąc w ciąży powinno się bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów oraz unikać osób palących. Palenie każdej, nawet najmniejszej ilości papierosów może być przyczyną problemów w ciąży.

Skutkiem palenia, nawet biernego jest zmniejszenie ilości tlenu i substancji odżywczych dostarczanych przez łożysko do płodu. Palenie papierosów przez matkę lub ojca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych u dziecka.

Palenie papierosów w ciąży niesie ze sobą bardzo wiele zagrożeń:

- dziecko narażone jest na niedotlenienie, ponieważ ograniczona jest ilość dostarczanego tlenu, potrzebnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju,

- może powodować zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka (o około 200-300g),

- narażenie dziecka na działanie około 4000 substancji chemicznych, z czego 40 z nich może powodować raka,

- dzieci częściej zapadają na choroby wieku dziecięcego, cierpią na zaburzenia układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także przemiany materii,

- zwiększone ryzyko poważnych problemów i komplikacji w czasie ciąży, jak np. poród przedwczesny, samoistne poronienie, łożysko przodujące, odklejanie się łożyska, ciąży pozamacicznej, pęknięcia pęcherza płodowego,

- dziecko palącej matki otrzymuje o 25% mniej tlenu niż dziecko matki, która nie paliła,

- znacznie zwiększa się ryzyko obumarcia płodu lub zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej,

- dziecko palaczki narażone jest na liczne wady wrodzone.


Jak rzucić palenie w ciąży?

Oczywiście najlepiej byłoby rzucić palenie przed ciążą, zwłaszcza, jeśli jest ona planowana. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe.
Na szczęście ciąża jest ogromną motywacją do rzucania wielu nałogów, w tym również palenia papierosów. Dlatego kiedy tylko kobieta dowie się o ciąży, powinna bezwzględnie rzucić palenie. Ułatwić mogą to mdłości, zmienione smaki oraz wyczulony węch. Organizm często włącza swój system obronny i skutecznie zniechęca do szkodliwych nawyków, dlatego też kobieta podczas ciąży często odczuwa niechęć, a nawet wstręt do alkoholu i papierosów.
Przede wszystkim trzeba myśleć o zdrowiu dziecka i na tym się skupić, unikając towarzystwa osób palących, okazji do zapalenia i starając się oszukać głów nikotynowy. Jak można tego dokonać? Szukając np. jakiegoś zajęcia, typu spacer, układanie puzzli, chrupanie zdrowych bakalii itp. Będąc w ciąży nie powinno się stosować Zastępczej Terapii Nikotynowej, typu plastry antynikotynowe, elektroniczne papierosy, gumy do żucia z nikotyną.

Powodzenia! :)[/justify]