Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Kiedy i w jaki sposób rozszerzać dietę niemowląt?

pt, 16 maja 2014, 14:42

[justify]Schemat żywienia niemowląt ? kiedy i jak rozszerzać dietę

Światowe organizacje zalecają karmić dziecko mlekiem naturalnym do około 6 miesiąca życia. Po tym okresie konieczne jest stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów. Pomimo tych międzynarodowych zaleceń, każde państwo posiada swój schemat żywieniowy niemowląt.

Początki wprowadzania nowych pokarmów:

Wprowadzanie nowych pokarmów zależy przede wszystkim od stanu zdrowia dziecka, jego wagi, tempa wzrostu oraz zachowania, gdyż dziecko powinno już pewnie siedzieć i samo interesować się jedzeniem dorosłych. Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzanie nowych pokarmów już po 4-tym miesiącu życia, jednak pediatrzy zalecają nie robić tego zbyt wcześnie, a najlepiej po 6-tym miesiącu życia.

W pierwszej połowie życia dziecka mleko matki zapewnia mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze, przede wszystkim dlatego, że zmienia się jego skład w zależności od zapotrzebowania niemowlaka. Jest ono również idealnie przystosowane do delikatnego i nie w pełni jeszcze rozwiniętego układu trawiennego. Zaleca się, aby przez pierwszy rok życia głównym pokarmem dziecka było mleko matki, a produkty rozszerzające dietę powinny być tylko jego uzupełnieniem.
Instytut Matki i Dziecka zwraca uwagę na to, by pokarmy uzupełniające podawać dziecku łyżeczką lub z kubeczka, a nie przez smoczek, aby nie zaburzać naturalnego odruchu ssania. Dziecko powinno być przyzwyczajane do nowej konsystencji pokarmów.

Jeśli okazuje się, że kobieta nie może karmić piersią, dziecko powinno być do 6-tego miesiąca życia karmione mlekiem modyfikowanym, lecz już w 5-tym miesiącu należy wprowadzać jarzynowe przeciery i jabłka, zaś w 6-tym miesiącu można dodać kaszkę glutenową.

Wprowadzanie produktów glutenowych:

Jakiś czas temu w Polsce zmieniły się zalecenia żywieniowe niemowląt w związku z czasem wprowadzania glutenu. Żeby nie namieszać nikomu w głowie, nie będę pisała o tych, które obowiązywały kiedyś, a od razu napiszę o obecnych normach :)

Dzisiaj zaleca się wprowadzanie glutenu w 5-6 miesiącu życia dziecka, ponieważ wcześniejsze podawanie glutenu zmniejsza ryzyko choroby trzewnej we wczesnym dzieciństwie. Należy go oczywiście wprowadzać stopniowo, dodając kaszę mannę do przecieru jarzynowego.

Żywienie niemowląt w Polsce:

Różnice między schematami żywieniowymi niemowląt w różnych krajach są niewielkie, poza tym trzeba pamiętać, że są to tylko wskazówki, a nie żelazne zasady, których trzeba się bezwzględnie trzymać. Największe różnice można zauważyć przy pierwszych produktach podawanych dziecku. Powinny to być zawsze produkty rosnące w danym kraju. W związku z tym w Polsce pierwszym warzywem, które poznaje niemowlę jest ziemniak lub marchew, a pierwszym owocem - jabłko. Z mięs najczęściej podajemy dziecku drób. Najważniejsze jest jednak, aby w podawanych pokarmach dostarczać dziecku niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, żelazo i cynk, na które niemowlę posiada do 5 razy większe zapotrzebowanie niż osoba dorosła.

Jak już wyżej wspominałam, gluten powinien pojawić się w papkach jarzynowych:

? 6. miesiąc - można przygotować papki z ziemniaka, marchwi i brokuła lub pietruszki, podawać raz dziennie;
? 7. miesiąc - można zacząć dodawać do papek chude, gotowane mięso, choć nie powinno być ono podawane codziennie. Do diety dodajemy również kaszkę lub kleik glutenowy/bezglutenowy, do którego można dodać przetarte owoce;
? 8. miesiąc - wprowadzanie ryby oraz innych warzyw, typu fasola szparagowa, cukinia;
? 10. miesiąc - można podawać dziecku obiad składający się z dwóch posiłków: zupy jarzynowej z kaszką zawierającą gluten oraz jarzyn z gotowanym mięskiem. Można również dziecku podać niewielkie ilości pieczywa lub biszkoptów. Zmienia się konsystencja pokarmów na bardziej stałe;
? 11-12. miesiąc - można wprowadzić całe jajko (3-4 razy w tygodniu) przygotowane np. w postaci jajecznicy na parze. Dodajemy także produkty mleczne, np. twarożki, jogurty.

Jak rozszerzać dietę dziecka:

Przede wszystkim wprowadzanie nowych pokarmów powinno być stopniowe. Po wprowadzeniu pierwszego warzywa, należy odczekać z podaniem kolejnego, tak aby mieć czas na obserwację organizmu i ewentualnych alergii.

Nie powinniśmy także na siłę zmuszać dziecka do jedzenia nowych pokarmów, ani wmuszać w nie jak najwięcej porcji. Na początku niemowlę powinno dostać zaledwie kilka łyżeczek nowego pokarmu.

Kolejną sprawą jest konsystencja pokarmów. Zaczynamy od papki, a dopiero kiedy dziecko nauczy się dobrze łykać podajemy mu papki z grudkami, następnie kawałki owoców, pieczywa czy biszkoptów. Wszystkie posiłki powinny być podawane łyżeczką lub z kubka.

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby posiłki były zdrowe, powinno się wybierać owoce i warzywa z ekologicznych upraw, nie należy posiłków solić, ani dodawać do nich cukru.[/justify]