Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Jakie badania przeprowadza się u noworodka?

wt, 27 maja 2014, 21:20

[justify]Jakie badania przeprowadza się u noworodka zaraz po narodzinach?

SKALA APGAR

Jest to zespół szybkich i prostych badań, mających na celu ocenę ogólnego stanu dziecka zaraz po urodzeniu. Określa on aktualny stan dziecka, ale nie służy do przewidywania zdrowia w okresie późniejszym.
Badania wykonuje się bezpośrednio po urodzeniu, między 1-5 minutą życia. Ocenie od 0 do 2 punktów podlega pięć cech i reakcji podstawowych: czynność serca (tętno), zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe, oddychanie i odruchy (reakcja na cewnik w nosie). Suma punktów świadczy o stanie noworodka. Maksymalna suma wynosi 10. Większość dzieci uzyskuje 7-9 punktów wg skali Apgar.

BADANIA KRWI

Badania krwi wykonuje się w celu wykrycia lub wykluczenia fenyloketonurii, niedokrwistości, niedoczynności tarczycy i niedokrwistości sierpowatej. Bada się również poziom glukozy we krwi. Wyniki wskazują najczęściej, czy konieczne są dalsze badania. Krew pobiera się przez nakłucie pięty noworodka.

TEST COOMBSA

Badanie to wykrywa obecność przeciwciał anty-Rh. Krew jest pobierana z pępowiny, jeśli matka ma krew o Rh-ujemnym, grupę krwi 0 lub nie miała określanych przeciwciał.

OCENA ODRUCHÓW

W badaniu tym sprawdza się występowanie odruchów charakterystycznych dla noworodka, jak odruch ssania czy chwytny. Jeśli jakiś odruch nie występuje, konieczne są dalsze badania.

OCENA DOJRZAŁOŚCI NOWORODKA

W celu oceny dojrzałości układów nerwowego i mięśniowego oraz fizycznej bada się różne cechy charakterystyczne dla noworodka. Podobnie jak skala Apgar, każda cecha jest oceniana liczbą, a ich suma określa dojrzałość dziecka.

OCENA ZACHOWAŃ NOWORODKA W SKALI BRAZELTON

Badanie to obejmuje szeroką skalę zachowań noworodka i dostarcza informacji o tym, jak reaguje on na bodźce środowiskowe. Badanie to wykonuje się najczęściej przy podejrzeniu powikłań, ale w niektórych szpitalach bada się tą metodą wszystkie noworodki.[/justify]