Awatar użytkownika
Aria
Posty: 493
Rejestracja: śr, 26 mar 2014, 14:05

Badania u noworodka

śr, 18 cze 2014, 14:20

[justify]BADANIA U NOWORODKA

Zaraz po urodzeniu i ponownie po krótkim czasie wykonywane są u dziecka liczne badania dla oceny jego zdrowia i w celu dostarczenia lekarzowi informacji o możliwych powikłaniach.

Skala Apgar:

Jest to zespół szybkich i prostych badań mających na celu ocenę ogólnego stanu dziecka zaraz po urodzeniu. Określa on aktualny stan dziecka, ale nie służy do przewidywania zdrowia w okresie późniejszym.
Badania wykonuje się bezpośrednio po urodzeniu między 1-5 minutą życia. Ocenie od 0 do 2 punktów podlega pięć cech i reakcji podstawowych: czynność serca (tętno), zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe, oddychanie i odruchy (reakcja na cewnik w nosie). Suma punktów świadczy o stanie noworodka. Maksymalna suma wynosi 10. Większość dzieci uzyskuje 7-9 punktów wg skali Apgar.

Badania krwi:

Badania krwi wykonuje się w celu wykrycia lub wykluczenia fenyloketonurii, niedokrwistości, niedoczynności tarczycy i niedokrwistości sierpowatej. Bada się również poziom glukozy we krwi. Wyniki wskazują najczęściej, czy konieczne są dalsze badania. Krew pobiera się przez nakłucie pięty noworodka.

Test Coombsa:

Badanie to wykrywa obecność przeciwciał anty-Rh. Krew jest pobierana z pępowiny, jeśli matka ma krew o Rh-ujemnym, grupę krwi 0 lub nie miała określanych przeciwciał.

Ocena odruchów:

W badaniu tym sprawdza się występowanie odruchów charakterystycznych dla noworodka, jak odruch ssania czy chwytny. Jeśli jakiś odruch nie występuje, konieczne są dalsze badania.

Ocena dojrzałości noworodka:

W celu oceny dojrzałości układów nerwowego i mięśniowego oraz fizycznej bada się różne cechy charakterystyczne dla noworodka. Podobnie jak skala Apgar, każda cecha jest oceniana liczbą, a ich suma określa dojrzałość dziecka.

Ocena zachowań noworodka w skali Brazeltona:

Badanie to obejmuje szeroką skalę zachowań noworodka i dostarcza informacji o tym, jak reaguje on na bodźce środowiskowe. Badanie to wykonuje się najczęściej przy podejrzeniu powikłań, ale w niektórych szpitalach bada się tą metodą wszystkie noworodki.

Czynności dziecka po urodzeniu:

Czynności dziecka po urodzeniu obejmują pierwsze próby oddychania, odkrztuszanie płynu z płuc, kichanie, poruszanie nogami i rękami oraz oddanie moczu i stolca.

Przy pierwszym oddechu dziecko przechodzi od stanu całkowitej zależności od dopływu krwi łożyskowej do używania własnych płuc i dróg oddechowych do oddychania. Zmienia się kierunek przepływu krwi w sercu - krew płynąca z płuc przed urodzeniem bezpośrednio do ciała, teraz przepływa przez komory serca do płuc, a następnie do ciała.

Rodzice często niepokoją się niebieskim kolorem skóry dziecka. Jest to normalne, kolor ten szybko zmienia się na różowy. Ręce i stopy nabierają koloru różowego ostatnie.

Zaraz po urodzeniu dziecko często jest spokojne, ale szybko zaczyna krzyczeć i się poruszać. W kilka chwil po porodzie pielęgniarka waży, mierzy i ocenia stan dziecka. W tym czasie dziecko staje się bardziej pobudzone.

Dziecko wykazuje kilka odruchów. Odruch chwytny sprawia, że dziecko zaciska rączkę w pięść, kiedy dotyka się jego palców lub dłoni. Dotykane lub pocierane w policzek, dziecko otwiera usta i zaczyna ssać, jest to odruch ssania. Dziecko przestraszone odgina nagle do tyłu ramiona i wyprostowuje rączki, po czym przywodzi je do klatki piersiowej, jest to odruch Moro, zwany odruchem obejmowania.

Urodzeniowa masa ciała dziecka:

Na masę ciała dziecka wpływa wiele czynników - jak stan zdrowia matki w czasie ciąży, przyjmowane przez nią leki, palenie papierosów, stan odżywienia, dieta, czas trwania ciąży (długi lub krótki), wzrost ojca. Średnia masa ciała dziecka wynosi 3,3kg, ale ta wartość może się znacznie wahać. Poza zważeniem wykonuje się jeszcze inne pomiary: długości noworodka (średnia długość ciała wynosi 46-51cm), obwodu głowy i obwodu brzucha.

W pierwszych dniach po urodzeniu masa ciała dziecka może się trochę zmniejszyć. Większość noworodków traci wtedy na wadze 100-200g, u wielu też zmniejsza się długość ciała, gdyż po porodzie dochodzi do naturalnego ustąpienia obrzęku na głowie w miejscu, które pierwsze ukazuje się w czasie porodu (tzw. przedgłowie).

Opieka nad dzieckiem w szpitalu:

Pediatra bada dziecko w szpitalu i sugeruje, jaka powinna być dalsza opieka. Ustala także, jak często należy przychodzić z dzieckiem na badania okresowe do przychodni. Rodzice ustalają, jak mogą kontaktować się ze specjalistą.

Zwichnięcie stawu biodrowego:

Zwichnięcie stawu biodrowego występuje częściej u dziewczynek (wrodzone) i u dzieci rodzących się w ułożeniu pośladkowym. Dotyczy jednego na 60 noworodków, z tej liczby 85% to dziewczynki.

Pediatra bada dziecko w szpitalu, żeby stwierdzić, czy główka kości udowej znajduje się prawidłowo w panewce kości miednicy. Gdy stwierdza się zwichnięcie, podczas odwodzenia uda dziecka wyczuwa się charakterystyczny delikatny przeskok. Fałdy pośladkowe mogą być asymetryczne, a jedna nóżka krótsza od drugiej. Jeśli stan taki pozostawi się bez leczenia, dziecko będzie utykać, gdy zacznie chodzić.

Obecnie leczenie tej wady rzadko jest operacyjne. Przez kilka miesięcy stosuje się szynę, czasami wystarczy tylko odwodzenie nóżek za pomocą grubej warstwy pieluch. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie metalowej rozpórki albo gipsu. W większości przypadków uzyskuje się wyleczenie wady przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.[/justify]